Nawet niewielki magazyn powinien być dobrze zorganizowany. Dzięki rozsądnemu zagospodarowaniu przestrzeni funkcjonowanie na niej nie będzie stanowić żadnego problemu, a produktywność pracowników zajmujących się pracami magazynowymi zwiększy się. Dlatego należy dowiedzieć się, jak oznakować regały magazynowe, aby ułatwić pracę ludziom odpowiedzialnym za składowanie towarów. Jest to działanie, które nie tylko ułatwi wyszukiwanie konkretnego towaru, ale jednocześnie przyspieszy uzupełnianie braków w produktach i znacznie ułatwi proces inwentaryzacji. Ważne jest to, aby oznakowanie regałów magazynowych było również czytelne dla pracowników Twojej firmy. Jest to aspekt, bez którego funkcjonowanie ogromnych magazynów tak naprawdę nie będzie w ogóle możliwe.
Składowanie ładunków – rodzaj regałów magazynowych
Zanim przejdziemy do tego, jakie są oznakowania regałów magazynowych, wcześniej warto zapoznać się z systemami przechowywania. Najczęściej do tego celu służą regały magazynowe. Różnią się od siebie półkami: pełnymi, perforowanymi bądź też gretingowymi. To powoduje, że możesz z łatwością dopasować konkretny system do składowania towaru do wymagań w Twoim magazynie. Dodatkową zaletą regału magazynowego jest to, iż może być wyprodukowany z wysokiej jakości stali nierdzewnej. To gwarantuje jego niesamowitą trwałość oraz odporność na wiele czynników.
Ponadto regały magazynowe cechują się minimalistycznym wyglądem, przez co pozwalają nie tylko na organizację przestrzeni, ale także na zachowanie wizualnego porządku. Wybierając odpowiednie regały, powinniśmy sugerować się ich wymiarami, dzięki czemu będą dopasujemy je do towaru, jaki zamierzamy na nich przechowywać. Idealne dopasowanie systemów znacząco zwiększa funkcjonalność przestrzeni magazynowej, jak również zachowuje standardy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.
Jak opisać regały magazynowe?
Osoby przybywające do magazynu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa, a także kontroli BHP miejsca pracy, na pewno zwrócą uwagę na odpowiednie oznakowanie regałów magazynowych. Nie zapominaj o tym, aby takie znakowanie regałów posiadało odpowiednie opisy. Istnieje wiele różnych sposobów na czytelny opis, z których możesz skorzystać.
Oczywiście warto je dopasować do przestrzeni magazynowej, którą dysponujesz. Im większy magazyn, a także większe zróżnicowanie towaru, jakie posiadasz, tym bardziej szczegółowe dane powinny znajdować się na takich oznakowaniach. Do takich zalicza się między innymi kod produktu, dzięki któremu znacznie łatwiej będzie zweryfikować, jaki towar znajduje się na wybranym regale magazynowym.
Nie zapominaj także o zastosowaniu oznakowania pomagającego w lokalizacji danego regału. Dobrze jest, aby każdy system przechowywania miał przypisany numer. Ponadto warto oznakować także alejki, korytarze, a nawet poszczególne półki. Jeżeli zależy nam na poprawieniu bezpieczeństwa warunków pracy, to powinniśmy koniecznie pamiętać również o oznakowaniu nośności regałów magazynowych oraz gabarytu konkretnego towaru. W ten sposób będziesz mógł na bieżąco monitorować, czy na pewno nie doszło do przeciążenia i ryzyka uszkodzenia regału magazynowego, a w rezultacie potencjalnie niebezpiecznej dla zdrowia i życia sytuacji.
Rodzaje oznakowania regałów magazynowych
Wiedząc już, co dokładne oznakowanie regałów powinno w sobie zawierać, nie zapominaj także o tym, aby dopasować odpowiedni sposób oznaczenia. Na szczęście do wyboru są rozmaite rozwiązania, dzięki czemu dopasujesz je do potrzeb Twojej powierzchni magazynowej.
Na pewno należy wybrać sposób oznakowania, który będzie trwały i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Napisy i kody nie powinny blaknąć, muszą też być odporne na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, w tym wilgoć.
Ciekawą propozycją są kieszonki na etykiety, które pozwalają nie tylko na bardzo szybkie i sprawne oznakowanie regałów magazynowych, ale także szybkie uzupełnianie znajdujących się w nich informacji. Jest to świetna propozycja szczególnie w sytuacji, kiedy nasz stan magazynowy zmienia się bardzo dynamicznie. Innym pomysłem na oznakowanie regałów magazynowych jest przytwierdzenie szyldów. Mają one na celu oznakowanie alejek lub konkretnych regałów. Najczęściej jest to numeracja, która powinna być widoczna na kontrastującym tle.
Rodzaje regałów magazynowych, a sposoby znakowania
Nie zapominaj o tym, iż sposób oznakowania regałów magazynowych powinien być uzależniony od tego, na jaki system przechowywania się zdecydujesz.
Najpopularniejszym rozwiązaniem do znakowania regałów magazynowych jest etykietowanie. Na etykietach może znaleźć się nie tylko nazwa towaru, numeracja, ale także grafika, dzięki której znacznie łatwiej zweryfikujesz to, co znajduje się w opakowaniu zbiorczym. W końcu znakowanie regałów magazynowych ma również na celu to, aby łatwiej znaleźć wybrany produkt, a także weryfikować, co znajduje się w Twoim magazynie.
Najczęściej w magazynie znajdują się metalowe regały magazynowe. W związku z tym świetnie sprawdzą się profile magnetyczne do etykiet. Nie tylko z łatwością możesz oznakować taką etykietą dowolny regał, możesz zarejestrować na niej także kody do skanowania towaru na odległość.To jeszcze bardziej zwiększy efektywność działań pracowników magazynu.
Systemy znakowania dopasowane do Twoich potrzeb
Pamiętaj o tym, iż systemów znakowania regałów magazynowych jest na tyle dużo, iż z pewnością dopasujesz konkretne rozwiązanie na miarę potrzeb Twojej działalności. System znakowania różnić się będzie w zależności od branży, w której działasz. W końcu inny system będzie odpowiadał potrzebom przedsiębiorcy działającego w branży spożywczej, inny w branży tekstylnej, a jeszcze inny w ciężkim przemyśle.
Oznakowania muszą być odporne na czynniki, a także warunki panujące w konkretnym magazynie, a te zmieniają się w zależności od przechowywanego w nim towaru. Może to być niekorzystna dla materiału etykiet temperatura, zbyt wysoka wilgotność powietrza czy też działanie chemicznych związków. Dlatego wybieraj wyłącznie znakowanie, które będzie trwałe.
Czytaj również: Regały na pojemniki