Formularz oferty

Proszę wypełnić poniższy formularz
Produkt 1
Produkt 2
Produkt 3
Produkt 4
Produkt 5
Produkt 6
Produkt 7
Produkt 8
Produkt 9
Produkt 10
Pola oznaczone * są wymagane.
  • Lorem ipsum

Skrzypiąca bateria umywalkowa

25 Apr 2023

Baterie łazienkowe poddawane są na co dzień bardzo intensywnej eksploatacji. W gospodarstwie domowym zamieszkałym przez kilka osób sama bateria umywalkowa może być użytkowana nawet kilkadziesiąt razy w ciągu jednego dnia. Prawdą jest, że nawet najlepszej jakości sprzęt z czasem się zużywa i może ulec awarii. Warto jednak zauważyć, że uszkodzeniu najczęściej ulegają napowietrzacze oraz uszczelki, które są częściami wymiennymi. Drobne awarie baterii umywalkowej można usunąć samodzielnie. Ważne jest jednak, aby działać szybko. Stan armatury sanitarnej należy sprawdzać regularnie, a Twój niepokój powinny powodować takie objawy jak: przeciekanie wody, brak płynności w ruchu uchwytu oraz skrzypienie. Pamiętaj, że kapiące pojedynczo krople wody z baterii łazienkowej to utrata ponad 10 litrów wody w ciągu doby, a ignorowanie takich sygnałów może skutkować poważniejszymi naprawami w przyszłości. Dlatego też w tym artykule wyjaśnimy, jak zabrać się za naprawę niektórych elementów w baterii łazienkowej.

Jakie elementy baterii łazienkowej najczęściej ulegają awarii?

Jak wskazują statystyki, częściami baterii umywalkowej, które najczęściej ulegają awarii, są głowice oraz uszczelki. Z pewnością każdy spotkał się chociaż raz z cieknącym kranem. Przyczyną tej awarii jest zwykle nieszczelna uszczelka. Na szczęście jest to problem, który łatwo można usunąć. Ważne, aby jeszcze przed rozpoczęciem napraw dokładnie sprawdzić, skąd cieknie woda. Jeżeli kapie ona z kranu mimo tego, że pokrętła zostały zakręcone, to oznacza, że należy wymienić uszczelki na głowicy. Woda może również cieknąć w miejscu, w którym znajduje się śruba mocująca — wówczas należy wymienić ją na nową.

Jak zbudowana jest bateria łazienkowa?

Faktem jest, że na rynku obecnie można znaleźć naprawdę różnorodny wybór baterii do łazienki. Wielu producentów oferuje produkty rozmaitej jakości, różniące się od siebie kształtem, kolorem, mieszaczami, a co najważniejsze — ceną. Najważniejszym elementem budowy baterii jest wylewka, czyli miejsce, z którego wypływa woda. Wylewki mogą różnić się od siebie kształtem — być krótsze lub dłuższe, a nawet obracane i wyposażone w kurki lub uchwyt. Obecnie najbardziej popularne są modele jednouchwytowe, gdyż można z nich korzystać w sposób komfortowy, a ustawienie optymalnej temperatury wody jest łatwe i nie zajmuje zbyt dużo czasu. Wewnątrz każdej baterii umywalkowej znaleźć można głowice. Wykonane są one z różnych materiałów, przy czym modele wysokopółkowe zwykle są ceramiczne. Bateria łazienkowa wyposażona jest także w korpus. W wysokiej jakości produktach armatury łazienkowej wykonany jest on z mosiądzu, ponadto w większości przypadków pokrywa się go również chromowaną powłoką.

Naprawa głowicy baterii

Jak wspomnieliśmy wcześniej, awaria głowicy to jedna z najczęściej występujących usterek baterii łazienkowej. Sygnałem, który wskazuje na to, że coś jest nie tak, jest nieprawidłowe działanie dźwigni sterującej, w tym skrzypienie baterii umywalkowej, ograniczony zakres ruchu, wyciek wody z miejsca styku uchwytu z korpusem baterii, nieregularny strumień oraz irytujące kapanie z wylewki. Jeżeli chcesz uniknąć poważniejszych napraw w przyszłości, to musisz kupić nową głowicę i ją wymienić.

UWAGA! Należy pamiętać o tym, żeby wybrać głowicę dopasowaną do swojej baterii umywalkowej. Po jej zakupie można zabrać się za naprawę. Mimo że brzmi to skomplikowanie, to sama naprawa nie jest trudna i można ją opisać w zaledwie kilku krokach.

  1. Zdemontowanie uchwytu baterii – śruba mocująca na ogół znajduje się pod zaślepką informacyjną z ciepłą i zimną wodą. Czasem może również znajdować się z tyłu.
  2. Wykręcenie rozety – to właśnie ona znajduje się pod uchwytem. Czynność tą można z łatwością wykonać ręką.
  3. Odkręcenie nakrętki – pod rozetą znajduje się nakrętka, która uciska głowice. Zanim ją wykręcisz, możesz najpierw sprawdzić, czy nie jest ona poluzowana. Takie luzy mogą być bowiem jedną z przyczyn awarii. Następnie musisz odkręcić nakrętkę za pomocą klucza płaskiego.
  4. Odkręcenie i wyjęcie głowicy baterii – po wyjęciu głowicy musisz sprawdzić dokładnie model, aby nabyć taki sam.
  5. Nową głowicę należy włożyć w miejsce poprzedniej, a resztę czynności wykonywać w odwrotnej kolejności.

Jak widać, nie jest to nic skomplikowanego i z pewnością każdy poradzi sobie z tym zadaniem.

Co zrobić kiedy dojdzie do rozszczelnienia?

Jest to jeden z najczęściej występujących problemów w bateriach łazienkowych. Nieszczelność wymaga oczywiście wymiany uszczelki. Aby to zrobić, należy najpierw odciąć dopływ wody, a następnie zdjąć dźwignię oraz osłonę głowicy. Warto przy demontażu wykorzystać spray penetrujący, który poluzuje osłonę i ułatwi jej usunięcie. Wyjąć należy również głowicę i zdjąć uszkodzony element. Następnie należy usunąć drobiny osadu z instalacji i założyć nową uszczelkę. Warto jednak pamiętać o tym, aby średnica uszczelki była dobrze dobrana. Jeżeli chcesz zapobiec kolejnym, szybkim rozszczelnieniom, wykorzystaj smar silikonowy.

Uszkodzony napowietrzacz

Napowietrzacz znajduje się na końcu wylewki, a jego zadaniem jest zmniejszenie zużycia wody. Jego regularna konserwacja jest wymagana, gdyż ma on nieustanny kontakt z wodą, co powoduje częstsze awarie. Uszkodzony napowietrzacz wpływa również na nierównomierny wypływ wody z wylewki. Na szczęście wymiana samego napowietrzacza jest naprawdę prosta. Wystarczy go jedynie odkręcić i zamontować nowy. Czasem jednak może on stawiać opór. W takiej sytuacji pomóc może spray penetrujący, który poluzuje napowietrzacz i ułatwi jego demontaż. Dobrym pomysłem jest również jego regularne czyszczenie. Wystarczy bowiem co jakiś czas przepłukać go pod bieżącą wodą, usuwając w ten sposób zalegający w nim osad. Trudny do usunięcia kamień można z kolei potraktować roztworem wody z octem.

Kiedy powinienem zdecydować się na pomoc specjalisty?

Niestety, ale nie wszystkie awarie armatury sanitarnej jesteśmy w stanie usunąć na własną rękę. Zwłaszcza w przypadku starszych modeli może okazać się, że pomoc fachowca będzie niezbędna. Zdarza się również, że instalacja jest niesprawnie podłączona, a awaria nie ustępuje po wymianie konkretnych elementów. W takiej sytuacji odradzamy samodzielne próby naprawy sprzętu. Mogą one nie tylko zakończyć się niepowodzeniem, ale również skutkować dalszymi uszkodzeniami wyposażenia, co będzie generować jeszcze większe koszty. Podstawą w dbaniu o baterię umywalką jest jednak jej odpowiednia i regularna konserwacja. Już zwykłe czyszczenie napowietrzacza sprawi, że bateria będzie Ci wiernie służyć przez znacznie dłuższy czas. Miej to na uwadze!

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Czy to akceptujesz? Czy to w porządku? TakNieWięcej informacji na temat plików cookie »