Woda to żywioł, bez którego trudno jest funkcjonować nam na co dzień. Dużym wyzwaniem dla ludzi jest dobór odpowiedniej armatury łazienkowej, dzięki której możliwy będzie szybki przepływ wody. Ważne jest również, aby była ona w pełni funkcjonalna, estetycznie wykonana i odporna na działanie czynników szkodliwych. Ogromne znaczenie ma tu materiał, z jakiego będzie wykonana bateria umywalkowa. Z czego się składa oraz z jakiego materiału się je wykonuje? O tym będzie nasz artykuł.
Z jakiego metalu są baterie łazienkowe?
W sklepach znajdziemy wiele różnych baterii łazienkowych. Zadziwiają kształtami i kolorami, jednak wiele z nich wykonanych jest z tego samego materiału. Popularne i często spotykane baterie łazienkowe to modele wykonane z mosiądzu (stopu miedzi i cynku). Czasami w takich bateriach spotkamy domieszkę innych metali jak: ołów, cyna, glin, chrom, żelazo czy mangan. Mosiądz przez wzgląd na swoje właściwości jest łatwy w obróbce i odporny na działanie korozji. Ogromna trwałość tego materiału sprawia, że takie baterie są chętnie wybierane przez wiele osób. Posiadają także gwarancję, dlatego nie należy obawiać się o ich wytrzymałość. Warto wiedzieć, że baterie łazienkowe posiadają często powłokę chromowaną, która sprawia, że zyskuje ona rewelacyjnie zabezpieczenie przed działaniem wody i wilgoci oraz nadaje połysk i estetyczne wykończenie. Najlepiej stawiać na modele wysokiej jakości o grubej warstwie chromu, gdyż jest ona podatna na wycieranie, przez co jej powierzchnia może ulegać zarysowaniom. Im grubsza warstwa, tym mniejsze ryzyko, dlatego wybierając baterie, warto w pierwszej kolejności zwracać uwagę na jakość, a dopiero później na cenę.
Z czego składa się bateria umywalkowa?
Kiedy korzystamy z umywalki i zamontowanej w niej baterii nie zastanawiamy się nad tym, jak ona działa. Tuż po odkręceniu czy przyłożeniu ręki do wylewki możemy korzystać z bieżącej wody, dbając w ten sposób o higienę ciała czy posiadanych przedmiotów. Za jej działanie odpowiada kilka podstawowych elementów. To wylewka, dzięki której płynie woda, głowica, która pozwala na kontrolowanie temperatury wody i strumienia oraz uchwytów, dzięki którym możemy uruchomić wodę. Oczywiście baterie łazienkowe to wiele innych elementów jak mieszacz, który łączy ciepłą i zimną wodę, doprowadzając do idealnej temperatury dla ciała, perlator, który ma za zadanie napowietrzać wodę, zmniejszając w ten sposób jej zużycie. Standardowo każda bateria posiada także uszczelki, które zapobiegają wylewaniu się wody. Po podniesieniu uchwytu czy odkręceniu korków głowica uruchamia się, dzięki czemu z wylewki może płynąć woda. To nieskomplikowany mechanizm, który wykonany z wysokiej jakości materiałów może służyć przez bardzo długi czas.
Rodzaje baterii łazienkowych - jakie są dostępne?
Na rynku znajdziemy szeroki wybór baterii łazienkowych. Są to modele umywalkowe, prysznicowe, wannowe i wiele innych. Montuje się je w sposób sztorcowy lub na ścianie. Mogą mieć jeden otwór do montażu bądź kilka. Co ważne, występują też modele, które różnią się sposobem obsługi. Są to tradycyjne baterie z kurkami, jednouchwytowe czy z czujnikiem ruchu, czyli nowoczesne i dopasowane do potrzeb wielu użytkowników. Oczywiście wszystkie modele różnią się od siebie ceną, jednak coraz więcej osób wybiera baterie z czujnikiem ruchu czy te jednouchwytowe chromowane. Te pierwsze rewelacyjnie sprawdzają się w domach, gdzie mieszkają dzieci, osoby starsze czy niepełnosprawne, a także w miejscach publicznych. Natomiast jednouchwytowe to modele łatwe i dość wygodne w codziennej obsłudze. Wyróżnia je bardzo atrakcyjna cena, dużo niższa niż modeli z czujnikiem ruchu, dlatego nadal są one bardzo popularną opcją spotykaną w wielu domach.
Rodzaje przyłączy baterii łazienkowych
Dobra głowica jest jedną z najważniejszych części każdej baterii łazienkowej. To właśnie ona wpływa na żywotność zakupionej armatury łazienkowej. Koniecznie należy stawiać na firmy, które są w stanie zagwarantować dobre rozwiązania. Dobre baterie powinny być wyposażone w głowice ceramiczne, które wykazują rewelacyjną trwałość, szczelność i dają szerokie możliwości, jeśli chodzi o skuteczne regulowanie strumienia. Dobra bateria posiada również wysokiej jakości uszczelki, dzięki czemu jest dużo bardziej szczelna. Podczas zakupu baterii łazienkowej koniecznie należy zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj podłączenia posiada. Może to być przyłącze składające się z dwóch elastycznych wężyków w oplocie stalowym z końcówką ⅜. Zdarzają się jednak rurki, które również są bardzo trwałymi elementami, dzięki którym bateria będzie służyć przez naprawdę długi czas. Pamiętajmy również o gwarancji, którą udziela wielu producentów. Dzięki niej można mieć pewność zakupu dobrego produktu, za którego jakość ręczy producent.
Baterie łazienkowe - z jakiego materiału kupić i gdzie?
Baterie łazienkowe najczęściej produkowane są z mosiądzu, który łączy się z innymi metalami nadającymi mu odpowiednich właściwości. Najczęściej jest to jednak miedź i cynk z różnymi domieszkami. Właśnie takie baterie dodatkowo pokryte chromem rewelacyjnie sprawdzą się w każdej łazience, gdyż pięknie się błyszczą i są łatwe w codziennej pielęgnacji. Gdzie je kupić? Najlepiej u sprawdzonego producenta, dla którego jakość jest priorytetem. My od lat oferujemy dobre rozwiązania, dajemy gwarancję na wszystkie produkty, dlatego klienci z chęcią do nas wracają. Mamy także atrakcyjne ceny i duży wybór. Każda nasza bateria domowa, gastronomiczna czy elektroniczna została wyprodukowana z wysokiej jakości tworzyw, dzięki czemu będzie służyć przez wiele lat, zapewniając bezawaryjną pracę. Mosiądz jest materiałem o dużej trwałości i odporności na uszkodzenia oraz korozję, dlatego jest tak chętnie wykorzystywany w produkcji armatury łazienkowej.